Ne félni tanítsd, hanem élni!

(előzmény)
Kedves Anyuka!
Tudom, hogy csak meg akartad óvni a gyermekedet az eséstől, a szándékod Jó Anyához méltó volt. Most jön a DE:
– A kislány nem volt akkora veszélyben, hogy ilyen – számára durva – módon beavatkozz a tervébe.
– Ha még pár ilyen helyzetet teremtesz, szinte biztos, hogy elindul a szorongás csírája a gyermekben: “eleshetek…eleshetek…eleshetek…”
– A gyermeket meg kell óvni a valós veszélyektől, de attól, hogy megtapasztalja a dolgok fizikai, akár kémiai tulajdonságait, TILOS megfosztanod.
Mit tehetsz, hogy bátor, kezdeményező, a dolgokat reálisan felmérni képes gyermeket nevelj?
Nos, sokat tehetsz. Nem varázslat, nem ördöngösség, csupán a szemléleteden kell változtatni egy picit.
1. Használj VESZÉLY hangot!
A kisfiamnak az első kúszós útja a konnektorhoz vezetett. Hetek óta fixírozta a malac orrú szerkezetet a falon. És amikor összeállt a mozgása és megindult kúszva a parkettán, az volt az első, amit alaposan meg akart vizsgálni. Ekkor használtam először a VESZÉLY hangomat. Mert ugye a gyerek nem nyúlhat a konnektorba. A Kicsikém alaposan meg is ijedt a hangomtól, ahogy én is megijedtem a lehetőségtől és a gondolattól: mostantól sok mindent elér, és bizony komoly veszélyek is leselkednek rá.
Ezt a hangomat , ami határozott, hangos, ellentmondást nem tűrő. A “Szívem, Angyalom, Manócskám, Kicsikém, Bogaram” kedveskedés helyett becézés nélkül “Jancsi!!!”- t kiáltok olyankor, ha veszélyben érzem az életét. A mai napig tudja, hogy ha ezt a hangomat hallja, baj érheti, védeni akarom, azonnal megáll.
2. HAGYD kalandozni!
A pici baba életről való tudása születésétől kezdve gyarapszik. Először csak érzetek, illatok, hangok társulnak dolgokhoz, mindent a szájába vesz, megkóstol, megcsócsál. Aztán rengeteg gyakorlás és utánzás útján ismeri meg a környezetét, a dolgok működését, tulajdonságait. Lehet, hogy tízszer-százszor veri be a fejét az asztal sarkába, mire rájön, hogy miként kerülheti el a fájdalmas ütközést. Milliószor esik el, mire biztonsággal képes két lábon haladni, de milliószor föl is áll, nem kérdés számára az újrakezdés.
Az ember a saját kárán tanul- szokták mondani, ez a babáknál hatványozottan így van. Pontosan tudom, mennyire nehéz megállni, hogy ne szólj bele a sokszor extrém sportokkal is felérő kalandozásaiba, de ha nincs valós veszélyben, bizony hagyni kell őt élni, mert az ő élete a felfedezésről, a saját bőrén való tapasztalás útján szerzett élményekről szól (irigylésre méltó kis élet! :D)
3. Ne FÉLNI tanítsd, hanem ÉLNI! 
“Ha így folytatod, hatalmasat esel, bevered a fejed, vérezni fog, mehetünk a kórházba, a doktorbácsi ekkkkkora hatalmas tűvel összevarrja majd, fájni fog, de nagyon és majd üvöltesz!” – nem, ezt nem én találtam ki, ez a mondat elhangzott egy anyuka szájából, mikor a kisfia éppen az apró jégpályává fagyott kis pocsolyában próbálgatta a csúszást.
Mi is a gond ezzel? Hiszen – leszámítva a stílust (ami maga az ember, mint tudjuk)- csak óvni akarta a gyermekét a sérüléstől.

Te Anya pedig legyél mellette, add meg neki a biztonságot, ha kell, állj készen arra, hogy elkapd, ha segítséget kér, nyújts a kezed! De ENGEDD ÉLNI, szülessenek meg a saját megoldásai, ezáltal szerezzen sok-sok sikerélményt, dicsérd és bátorítsd! Aztán fürdőzz a büszkén csillogó szempárok semmivel nem pótolható ragyogásában.

Iratkozz fel a heti hírlevélre:

[wysija_form id=”4″]

Gyere el a tréningekre, jelentkezz még ma!

Az Anyasimogatón mindent kibeszélhetsz magadból!

Beszélgessünk Négyszemközt, az első alkalom most ingyenes!

 
Tovább a blogra »